EU propisi


 
EU ETS Direktiva
 
U sklopu revizije ETS direktive iz 2023. godine uspostavlja se novi sustav trgovanja emisijama pod nazivom EU ETS2, odvojen od postojećeg EU ETS-a. Ovaj novi sustav obuhvatit će i baviti se emisijama CO2 od izgaranja goriva u zgradama, cestovnom prometu i dodatnim sektorima (uglavnom male industrije koje nisu obuhvaćene postojećim EU ETS-om).

EU ETS2 će nadopuniti druge politike Europskog zelenog plana u obuhvaćenim sektorima, pomažući državama članicama da postignu svoje ciljeve smanjenja emisija prema Uredbi o podjeli napora (ESR). Dosadašnja smanjenja emisija u tim sektorima nisu bila dovoljna da EU postave na čvrst put prema svom cilju klimatske neutralnosti do 2050. godine. Cijena ugljika određena EU ETS2 sustavom pružit će tržišni poticaj za ulaganja u obnovu zgrada i mobilnost s niskim emisijama.

ETS2 će postati potpuno operativan 2027. ili u slučaju visokih cijena plina i tekućih goriva, s odgodom 2028. godine. Iako će to biti „cap and trade” sustav  poput postojećeg EU ETS-a, ETS2 će pokriti emisije uzvodno. Dobavljači goriva, a ne krajnji potrošači kao što su kućanstva ili korisnici automobila, bit će ti koji će morati pratiti i izvještavati o svojim emisijama. Ti će subjekti biti regulirani prema EU ETS2 sustavu, što znači da će morati u Registar Unije predati dovoljno emisijskih jedinica za pokrivanje svojih emisija u prethodnoj godini. Regulirani subjekti EU EZS2 sustava morati će kupiti na tržištu sve emisijske jedinice za predaju u Registar Unije.
Cilj smanjenja emisija u ETS2 sustavu je 42% do 2030. u usporedbi s razinama iz 2005. godine.
 
Dio prihoda od prodaje emisijskih jedinica u EU ETS2 sustavu će se koristiti za potporu ugroženim kućanstvima i mikro-poduzećima kroz namjenski Socijalni fond za klimatsku politiku (SCF) na razini EU, dok će se preostali prihodi iz EU ETS2 trošiti za klimatske i socijalne mjere unutar pojedinih država članica.

Zakonodavni okvir ETS2 naveden je u ETS Direktivi, te će u hrvatsko zakonodavstvo biti prenesen Zakonom o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja do kraja 2024.